Zagrzeb zimą


Fontanna na placu Jelačića.                                       





Park Ribnjak - w nocy jest oświetlony setkami lampek.
                   

Na początku stycznia 2024 roku wybrałam się na tydzień do Zagrzebia. Celem wyjazdu było zwiedzanie miasta (przejazdem nad morze nigdy na to nie ma czasu) i udział córki w piłkarskim obozie treningowym odbywającym się w chorwackiej stolicy. Spotkałam się z opinią, że zagrzebski jarmark świąteczny jest jednym z najlepszych w Europie i chciałam się przekonać czy to prawda☺ oraz zobaczyć wszystkie te miejsca, o których czytałam, ale, jak dotąd, były mi "nie po drodze".

Zacznę od jarmarku bożonarodzeniowego - jeśli lubicie Państwo takie klimaty, to nie będziecie zawiedzeni. Jarmark świąteczny w Zagrzebiu trwa długo i jest naprawdę rozległy, tzn. nie jest umiejscowiony na jednym placu czy ulicy, ale obejmuje niemal połowę centrum miasta. Dekoracje, stoiska, instalacje artystyczne i inne atrakcje zobaczycie tuż przy wyjściu z głównego dworca kolejowego, a prowadzą aż za Kaptol do parku Ribnjak.

Kto chce zobaczyć cały jarmark, niech nie przegapi tych miejsc:

  • Trg Kralja Tomislava (plac Króla Tomislava) - tu znajduje się lodowisko (do którego ustawiają się dość długie kolejki) oraz stoiska z jedzeniem i napojami. Dominującymi snackami są fritule (mini pączki).
  • Park Zrinjevac - dużo stoisk ze słodyczami, dekoracjami i rękodziełem, fotościanki
  • Plac bana Josipa Jelačića - stoiska z fritulami i pięknie udekorowana fontanna
  • Europski trg - udekorowane uliczki, stoiska (napoje, przekąski, czapki, suweniry)
  • Park Ribnjak - tu warto przyjść wieczorem i narobić zdjęć, kiedy cały park jest pięknie oświetlony
  • Tunel Grič - tunel w centrum miasta przeznaczony dla pieszych. W okresie świątecznym cześć tunelu jest pięknie ozdabiana. Instalacji artystycznej ze stale zmieniającymi się kolorami towarzyszy podkład muzyczny. Widz ma wrażenie, że patrzy na zorzę polarną. Naprawdę warto sprawdzić godziny otwarcia i się tam udać. Wstęp jest wolny.

 

Ale Zagrzeb to nie tylko jarmark świąteczny. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania miasta jest targ Dolac, gdzie można zaopatrzyć się we wszystkie możliwe produkty spożywcze i nie tylko. Na targu kupimy miody, sery, warzywa, owoce, zioła, orzechy, przyprawy, ryby i owoce morza (w osobnym pawilonie), haftowane koszule, wełniane skarpety itp. Tuż przy targu jest dobrze wyposażona piekarnia, gdzie poza przeróżnymi rodzajami chleba i bułek, kupimy także burek i pizzę. Na targu mieści się także Bistro Dolac - niedrogi lokal odwiedzany głównie przez miejscowych, serwujący hamburgery, pizzę, ćevapi, pljeskavicę, kalmary i burki.

Trg (plac) bana Josipa Jelačića to plac w ścisłym centrum miasta. Jego dominanta jest siedzący na koniu Jelačić - chorwacki hrabia i generał w armii Cesarstwa Austriackiego. To popularne miejsce spotkań; tu krzyżują się główne linie tramwajowe.

O cmentarzu Mirogoj dowiedziałam się z podręcznika do j. chorwackiego. Jest to największa i najstarsza nekropolia w kraju. Spoczywają tam wszyscy zasłużeni obywatele, a najbardziej okazały pomnik należy do Franja Tuđmana - pierwszego prezydenta niepodległej Chorwacji. Zależało mi, aby odwiedzić to miejsce. Pisząc jego biografię w jakiś sensie zżyłam się z tym człowiekeim, choć zdecydowanie nie jest to mój ulubiony polityk. Znacznie większą sympatią darzę byłego prezydenta Stipe Mesića.

-----------------------------------------------------------------------

Jeśli interesuje Was historia Chorwacji oraz konfliktu na Bałkanach, gorąco zachęcam do zapoznania się z napisaną przeze mnie książką "Bohaterowie i zbrodniarze. Politycy i wojskowi, którzy odegrali kluczową rolę w wojnie w byłej Jugosławii." - jest dostępna w druku i jako ebook i można ją zakupić przez stronę internetową księgarni Empik.

------------------------------------------------------------------------

Jednym z najbardziej charakterystycznych i "pocztówkowych" miejsc w Zagrzebiu jest Kościół św. Marka w dzielnicy Gradec. Na jego dachu są ułożone są widoczne 2 herby - po prawej stronie herb Zagrzebia, a po lewej herb Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji.

Kogo fascynuje architektura użytkowa minionego ustroju, może wybrać się na spacer pod Mamuticę, największy budynek mieszkalny w Chorwacji, wybudowany w 1974 roku. Mamutica znajduje się w dzielnicy Novi Zagreb, na ulicy Božidara Magovca. Nie jest może wyjątkowo piękna, ale można się pochwalić, że widziało się największy blok w kraju!

Kolejnym punktem, który można zaliczyć w chorwackiej stolicy jest wielki park Maksimir. Tu fani piłki nożnej mogą zrobić sobie fotkę ze stadionem Dinamo Zagreb w tle. W klubie NK Zadar, a następnie w Dinamo Zagreb zaczynała swoją karierę chorwacka legenda - Luka Modrić. W jego biografii wyczytałam, że Hajduk Split nie chciał przyjąć Luki do drużyny, ponieważ był "za niski i za szczupły, by być dobrym piłkarzem". No cóż, każdy się może pomylić😁 

Przy parku Maksimir znajduje się ogród zoologiczny.

Osobom, które bawi kultura ludowa, polecam odwiedzić Muzeum Etnograficzne. Są tam stroje ludowe, dawne meble, instrumenty muzyczne i różne artefakty związane np. ze zwyczajem zvončari.

Muzeum Mimara (z bogatą kolekcją dzieł sztuki) i Chorwackie Muzeum Historyczne były niestety tymczasowo zamknięte. Szkody spowodowane trzęsieniem ziemi w 2020 roku uniemożliwiają otwarcie obiektów dla zwiedzających, zanim nie skończy się ich remont. Katedra także była zamknięta z tego samego powodu.

Ulica Tkalčićeva to chętnie odwiedzane miejsce z licznymi restauracjami, barami i innymi "imprezowniami".

Zagrzebski Funicular to jedna z najkrótszych kolejek linowo-terenowych na świecie, jej długość to 66 metrów, a jazda trwa około 1 minuty. Łączy Gornji Grad i Donji Grad (górne miasto z dolnym).

Jeśli ktoś się wybiera do Zagrzebia w ciągu lata, to do tej listy proponuję dodać ogród botanicznyJarun, gdzie można pływać i opalać się na plaży i wjazd kolejką (lub wejście) na górę Sljeme.

To tyle jeśli chodzi o atrakcje czy zabytki.

Z dań warto spróbować bałkańskie klasyki, tj. ćevapi, pljeskavica, kalmary, burek, fritule oraz zagrzebskie specjały - zagrebački odrezak (kotlet zagrzebski nadziewany szynką i serem) i zagrebačka kremšnita (czyli zagrzebska kremówka).


Subiektywne wrażenia

- poza ścisłym centrum - bardzo zaniedbane budynki, posprejowane  lub z odpadającą farbą, tak jakby od czasów Austro-Węgier nikt ich nie remontował

- miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, tramwajem dojedziecie wszedzie 

- szukałam w ksiegarniach książek historycznych (historia Jugosławii lub o wojnie w Chorwacji) ale było tego jak na lekarstwo :(  W domu mam więcej o chorwackiej historii niż w całym Zagrzebiu... Kupiłam tylko jedną książkę "Moja Oluja".

-było ciepło, między 7 a 15 stopni (i to na początku stycznia)

-nie rezerwujcie noclegu na ulicy Ilica, bo nie będziecie spać... Jak jedzie tramwaj, to nie tylko jest głośno, ale też trzęsie się cały budynek 😟

 

Park Zrinjevac z muzyką i stoiskami (napoje, słodycze, pierniki, ozdoby świąteczne i  rękodzieło).


       

    Plac króla Tomislava - lodowisko i stoiska z przekąskami.


        Droga na cmentarz Mirogoj.


                            Grób prezydenta Franja Tudjmana.


                            Główna brama wejściowa na cmentarz Mirogoj.


                            Zagrzebska katedra. W wyniku trzęsienia ziemi w 2020 roku

                            wieże zostały uszkodzone. Obecnie trwa ich renowacja. Wejście 

                            do katedry nie było możliwe.        


        Plac bana Josipa Jelačića- ścisłe centrum miasta.




                        Ulica Skalinska - w tle katedra.


Ulica Tkalčićeva - największe zagęszczenie knajpek, barów, restauracji i noclegów w mieście.

                           


Mlinske Stube - wąskie przejście schodami z ulicy Radića na Kožarską.

                      


                            Wejście do budynku mieszkalnego - okolice placu Jezuickiego.


                    Kamenita vrata - Kamienna brama.


    Kościół św. Marka na placu o tej samej nazwie.


                        Centrum - w stronę placu bana Josipa Jelačića


                    Świetlno-muzyczna instalacja w tunelu Grič.

                    Świetlno-muzyczna instalacja w tunelu Grič.

 

                            Tunel Grič - część bez instalacji artystycznej.


                            Wieża Lotrščak

 

                             Pomnik przekupki na targu Dolac.


          Rękodzieło ludowe na targu Dolac.


            Targ Dolac


Mamutica - największy blok mieszkalny w Zagrzebiu. Zbudowany w 1974 roku. Mieści 1169 mieszkań i około 5000 ludzi.

       

        Dzielnica Središće - w tle szczyt Sljeme (1033m npm).


        Budynek Uniwersytetu Zagrzebskiego


    Budynek Teatru Narodowego


        Fragment ekspozycji w Muzeum Etnograficznym.








Hotel Esplanade - tu zatrzymywali się ludzie podróżujący na trasie Orient Expressu.
































  Lijepa naša domovino (Piękna nasza ojczyzno) to początek chorwackiego hymnu. Ktoś dopisał literę "s" zamieniając lijepa na slijepa (ślepa).


 

 Screenshot z aplikacji służącej do kupna biletu komunikacji miejskiej.



 
  Więzienie Remetinec - tu siedziały takie sławy jak Zdravko Mamić, Ivo Sanader (były premier) i Arkan (zbrodniarz wojenny).


    "Mamiću, śmieciu" - Niechęć do Mamića nie słabnie od wielu, wielu lat.

    *Zdravko Mamić to były prezes klubu piłkarskiego Dinamo Zagreb, znany głównie dzięki oszustwom finansowym.


    Zagreb Arena - dzielnica Novi Zagreb.




Popularne posty z tego bloga

Kvarner / Chorwacja

Macedonia - Skopje, Ohrid, Bitola 2023